A kisvakond nadrágja
Egy konkrét példán keresztül szeretném szemléltetni miképpen zajlanak hihetetlenül intenzív fejlesztések Észtországban. Harmadik napja tart a Garage48 nevű startup hub hackathonja csakhogy itt ezt az IT területen ismert fejlesztési módszert kiterjesztették más területekre is.
A hackathon egy olyan intenzív 48 órás rendezvény, ahol szoftverfejlesztők, programozók, marketing szakemberek és dizájnerek dolgoznak együtt egy ötlet megvalósításán a nullától az indulásig. Ez a munkamód sokak számára ismerős lehet, akik IT területen dolgoznak, az észtek azonban igyekeznek ezt a hihetetlenül effektív és intenzív módszert átültetni más területek gyakorlatába.A szervező Garage48 egy népszerű start up inkubátor Tallinnban, a házigazda szerepét az Észtországban startup gurunak számító Ragnar Sass töltötte be, az itt nagyot futó Pipedrive alapító fejlesztője.
Mivel először vettem részt ilyen fejlesztési munkában meglehetősen magával rántott az ilyen marathonok speciális hangulata. Valahol a “Yes man”, az X-faktor és egy Stephen Hawking előadás keveréke. A rendezvényre bárki bejelentkezhetett egy akármilyen ötlettel, ami a technológia segítségével jobbá teszi fogyatékos emberek életét. Péntek délután kezdődött én néztem nagyokat, hogy a program szerint aznap éjfélig tart, de akkor még nem tudtam, hogy ez nagyjából vasárnap éjfélt fog jelenteni majd. Arra számítottam, hogy senki nem fog eljönni…péntek….éjfél….hagyjuk már.
A rendezvényen nagyon sok fogyatékos ember jelent meg, elsősorban mozgássérültek, látás- és hallássérült emberek |
90 másodperce volt minden előadónak, hogy megfogalmazza az ötletét. Ezt itt pitchingnek hívják és könyörtelenül lelőnek másfél perc múlca. 25 ötlet érkezett, több közülük fogyatékos emberektől közvetlenül. Az összes pitching meghallgatása után az ötletgazdáknak kellett levadászniuk a megvalósításhoz szükséges fejlesztőket akiket a nyakukban lógó tagek alapján lehetett felismerni. Más színűt kaptak a programozók, mint a dizájnerek, vagy a marketingesek, mint a szociális munkások. 10 projekt tudott elegendő számú szakembert gyűjteni az ötletéhez. Ők mehettek tovább a megvalósítás felé.
Én egy olyan platform fejlesztéséhez csatlakoztam, ami fogyatékos embereket köt össze önkéntesekkel, akik hajlandóak segítséget nyújtani nekik apróbb vagy akár bonyolultabb dolgokban. Péntek délután ebből annyi volt meg, hogy egy fogyatékos emberekkel foglalkozó szervezet vezetője ezt remegő hangon elrebegte 90 másodpercben. Vasárnap reggelre a platform beta verziója elindult, a kezdeményezés Facebook csoportjához pedig az eltelt 48 órában több, mint 700-an csatlakoztak.
Nem sokat aludtam az eltelt három napban, de az is igaz, hogy ilyen hatékony és lelkesítő rohammunkát se igen láttam. Ahhoz, hogy egy ötletből 48 óra múlva működő dolog legyen ahhoz nagyon különböző emberek nagyon intenzív együttműködésére van szükség.
A “Helpific” team egy része munka közben |
A teljes idő alatt mint az X-faktorban különböző szakterületek mentorai járták az egyes teameket és körülbelül 6 óránként ún. checkpoint-ok keretében minden team egy-egy tagjának elő kellett adniuk hol tartanak. Az egész egy hatalmas futóverseny, és a hangulatot azzal teremtik meg, hogy mint egy showműsorban megtapsolnak minden produkciót bármennyire is remeg valaki hangja és újongva próbálják ki az új fejlesztéseket. Egy adrenalinbomba az egész, innen elmenni lesz nehéz nem az alvás a probléma.
Nagyon kellett érte harcolni de a második napra lett dizájnerünk is |
A perspektíva. Én három nap alatt megint annyit tanultam, mint máskor egy év alatt. Olyan embereket ismertem meg ráadásul munka közben, valami közös megalkotása ügyében, akikkel máshol aligha találkozom. És habár a teljes hétvégém ráment, hihetetlenül jó érzés, hogy valami olyat hoztunk létre, amire egyenként egyikünk se lenne képes, közösen azonban 48 óra alatt megcsináltuk.
Comments
Post a Comment