For me, the most important aspect of a sci-fi is world-building. It doesn't have to be action-packed, nor does it necessarily require a complex storyline. It should transport me to a world that is different from our own - one that is surprising, disturbing, shocking, frightening, or simply captivating.
The best sci-fi doesn't even need a plot. Instead, it allows me to explore a world alongside its inhabitants. It doesn't rely on grandiose words or one-dimensional characters of good versus evil. It doesn't need a narrator. A good sci-fi should not be explained; it is best when I don't fully understand it.
I don't understand the technology, the institutions, the laws, the customs, or the relationships between people in this world. I don't know who is who. It is up to me to discover these things along the way, and that is the true plot of a sci-fi. It is my journey of discovering this new world.
A sci-fi can even be made around a trip to the grocery store, if the smallest details are surprising, new, and different, and if, by the end, you realize that you've just watched a story about a grocery run for an hour and a half, and not only are you not angry, but you're actually upset that it's "only" a film. This is what sci-fi means to me.
Vesper, a French, Lithuanian, and Belgian co-production, is a film that embodies these qualities.
On the one hand, Vesper follows the expected and accepted tropes of its genre. A dystopian future, pandemic, hunger, survivors struggling to survive, and a new dictatorial order. The recipe has been familiar since Mad Max. This topic is very popular, and for good reason. In the shadow of the climate crisis, and after the COVID-19 pandemic, the known world is crumbling before our eyes.
However, Vesper does not have a galactic overview of the course of events. There is no small rebel group fighting against an evil empire, nor is there a commander sent back in time to prevent the robots from taking over. These are global narratives.
Vesper, who is a girl, is digging the muddy ground in search of edible roots, and things just happen to her. She is neither strong nor particularly intelligent or cunning. She is not a leader, she does not undergo significant character development, nor does she rise to the forefront of rebellion and overthrow the evil empire. She is frail, weak, cries, despairs, steals, lies, and, above all, runs away and hides. She is like a pinball bouncing around, sometimes appearing heroic, and at other times incredibly powerless, helpless, naive, and foolish.
Many critics have criticized the storytelling as the film's weak point, but I disagree with them. If the film had a straight, well-written, predictable storyline, it would suggest that this dark future could be controlled through action. I believe that the reason why Vesper's story is so paradoxically tangled is that they wanted to remove the superhero element from it. Once you take away the charisma, superpower, and savior, everything becomes contingent. Death is random (and doubly tragic) and so is redemption. Vesper is a hero who was just blown away by the wind. And for me, this is much more credible and believable.
In my opinion, this film should not be watched in this dimension. The small nuances of the world portrayed in the film are what make up the real plot. It is more of a visual story, a prolonged video clip of the whole thing, rather than a film that tells a traditional story.
It was shot in Lithuania, which I think was a great choice. Living in Estonia for almost 10 years completely extinguished the romance of being a lonely hermit, retreating from civilization. I don't know if it's fun to stretch out for a cluster of wild grapes somewhere in southern Italy, under the shade of lemon, orange, and olive trees, but it's certainly not the case in harsh Northern Europe. Even the sky is scary, forever gray if not stormy. Windstorms squeeze entire forests, icy rain sends blades of water horizontally into your face, and the remaining trees wave their arms like monsters. Nothing grows in the thin, skinny soil, even the best apples are withered, bruised, and pale yellow. You can nibble on the small wild berries, knee-deep in the undergrowth or the swamp, and watch over your shoulder for bears. Hundred-year-old, musty wooden houses offer shelter, but not just for you, but also for ants, beehives, snakes, beetles, owls, and mice. The sauna is a smoky bath, which is not just smoky in name, but after the first day, it gives you the face of a steam locomotive driver. Thick log houses have few windows, usually standing alone in the forest hundreds of meters away or even out of sight of the neighbor. If there are five such houses, then it's already a village, but there are no streets, only the forest, the moss-covered wooden house, and the wild darkness. People move silently around the house, wrapped in rags, like silent shadows. The most frightening things, however, are the abandoned, empty houses. 70-80 years later, they still stand stubbornly, covered in plants, with a collapsed roof, and a dark, howling interior, speaking of their owners who were deported by the Russians in 1944 and never returned from Siberia. It's a silent scream, that no one will hear, because the wind and the storm override everything.
This was not a description of the Vesper film, but of the Baltic states, without any dystopian sci-fi. This is the reality of rural life, closeness to nature, seclusion, and greenery in that region. In that climate, nature is not a friend, but a constant struggle for survival.
All that was needed was to add a 13-year-old girl digging for roots in the muddy soil in the continuous gray fog, and we got a dystopian sci-fi. Based on this solid foundation, the authors built a fantastic world where every plant, every living creature reaches out to drain something from you with its tendrils. The machines bring the steampunk atmosphere or the well-captured dirty and worn world of the newer Star Wars films, and there is no joy in anything, yet it is all very beautiful. I cannot decipher what the secret is. It became colorful, interesting, and beautiful in such a way that it operates with very similar elements to the gaudy Avatar, yet is its complete opposite.
The other dimension in which the film excels is the acting. There are no massive crowd scenes, spectacular battles, or monumental futuristic cities. We see them from a distance, and it can be impressive.
There are people, wretched people. The protagonist Vesper plays fantastically, but so does her uncle, who embodies the evil character, who is both related and a dangerous enemy.
From this film, a world could be built with endless sequels.
Azt mondja Sam Altman, a ChatGPT-t fejlesztő és működtető OpenAI igazgatója, hogy pusztán az, hogy az emberek egy megválaszolt kérdés után beírják a ChatGPT-be, hogy KÖSZÖNÖM , az nekik (mármint az üzemeltetőnek) több millió dollárjukba kerül. Én meg azon gondolkodtam el, hogy az mennyibe fog kerülni (nekik is és mindenki másnak), amikor az emberek már nem fogják azt írni (mondani), hogy köszönöm. Mert túl sokba kerül. Foglalja a helyet. Kinek van erre agya, hogy még udvarias, előzékeny, kedves legyen? Minden szóval bizonyíthatóan öregszem, ráncosodik az arcom, elhasználom a tüdőm, tulajdonképpen megölöm magam minden egyes köszönömmel. És akkor a mosolyról még nem is beszéltünk ugye. Azok a szarkalábak nem a pókerarctól vannak. Amúgy persze hogy értem mire gondol, ahogy az angol mondja, "honnan jön", amikor ezt mondja. Egyrészt nekik minden egyes begépelt üzenet erőforrást használ és 100 milliós nagyságrendben a sima "Thanks" üzenetek, amit a gép elolvas, válaszo...
Nagy fába vágtam a fejszémet és írtam egy sci-fi könyvet. Régóta foglalkoztat az írás, igazából gyerekkorom óta írok, vagy naplót, vagy soha be nem fejezett történeteket. Most ezt végre befejeztem. Most teszt olvasókat keresek, akik szeretik a műfajt és szívesen olvasnának akár csak pár fejezetet is, hogy aztán megosszák velem a visszajelzéseiket. Egy összefüggő, elejétől végéig megírt regény lett belőle, az első marsi telepek története. Élő ember, rajtam kívül még nem olvasta, kizárólag chatgpt, ami ugyan nagyon jó visszajelzéseket adott és a tudományos, technikai részeket nélküle talán évek alatt se tudtam volna összegyűjteni. A képek illusztrációk Most csinálom az utolsó szerkesztéseket, és ez az a pillanat, amikor szeretném megmutatni olyan embereknek, akik szeretik a hard core sci-fi könyveket. Hogy érzékeltessem ez mit jelent. Amikor megmutattam a 13 éves lányomnak, a szerintem egyik leginkább akciódús jelenetet ő három bekezdés után azzal adta vissza, hogy olyan minth...
Visszatérő témám, hogy mennyire elszabadultak az internetes csalások és lehúzások Szingapúrban. Nem tudom otthon mi a helyzet ezen a téren, de itt ez olyan ipari méreteket öltött, hogy beépült a mindennapokba. Miközben ez a világ egyik legbiztonságosabb városa, ha azt nézzük, hogy nincsenek nyomornegyedek, minden be van kamerázva, a biciklitolvajt a lakásáig követhetik a rendőrök a kamerán ráérnek megvacsorázni és majd ha végeztek kilátogatnak hozzá. Az interneten azonban nem ez a helyzet. A bejegyzés apropóját az adja, hogy idén másodszor (és még csak április van!) összességében talán ötödször kellett lecserélnem a bank kártyámat mert meghekkelték és megint látom a számlaösszesítőben, hogy sunyi kis tételekkel Google Play, kanadai grocery...$3...$6 tünedezik el a pénz a számlámról mint a vajas sütemény a nagymama asztaláról már ebéd előtt a családi összejövetelen. A legijesztőbb az, hogy a bank már nem is akar úgy tenni, mintha tudná kezelni a dolgot. Automatiku...
Az egész Trump jelenségből az zavar a leginkább, hogy mennyire nem képes a világ helyén kezelni ezeket az új generációs populistákat. Orbán Viktor 10 évig tudott szabadon garázdálkodni az EU-ban mert ezek a jól fésült, kilúgozott diplomaták és mainstream politikusok el nem tudták képzelni, hogy egy kocsmai hőzöngés színvonalán (is) lehet űzni a politikát. Azért nem értem, mert történelmi példa pedig jócskán akad minderre, Róma néhány császára, középkori hadurak, de a modern korban Adolf Hitler és Mussolini sem a finomkodó diplomáciai érzékről voltak híresek, hogy a cipőjével az asztalon csapkodó Hruscsovról, a mata részeg Jelcinről vagy extravagáns afrikai, ázsiai és dél-amerikai diktátorokról ne is beszéljek. Engem ezeknek a nagyon hasonlóan kifutó történeteknek az alakulása abban a fázisban zavar leginkább, amikor már elkezdik az ámokfutást és még mindenki úgy viselkedik, mintha minden rendben lenne. Hogy Chamberlain még azt hiszi majd gyarmatokat ajánl (olajat a túzre) Hi...
Két éve is elmúlt, hogy megjelent a Chat GPT és azóta mint eső után a gomba úgy jelennek meg a különböző mesterséges intelligencia alkalmazások. Egy nagyon szubjektív bejegyzésben összefoglalom az eddigi tapasztalataimat. Én azok közé tartozom, akik inkább pozitívan ítélik meg a technológiai újításokat, sőt én bizonyítottnak látom, hogy a tudatos innováció jobbá tette az életünket. Ezzel együtt tudok kritikus lenni a különböző technológiákkal, mert minden éremnek két oldala van, és mert az újításokat általában egy olyan hype és evangelizmus veszi körül, amit én inkább visszanyesegetnék. Pontosan így van ez a mesterséges intelligenciával is. Mégis, talán a mobiltelefonok, és aztán az okos telefonok megjelenése óta, szerintem nem volt ekkora előrelépés a technológiában. A mobiltelefonok felgyorsították a kommunikációt, mindenki azonnal, valós időben elérhető vált. Az, ami ilyen pittyegő üzeneteken keresztűl csak kiemelt szakmáknak (orvosok pl.) volt elérhető az hétköznapivá vá...
Comments
Post a Comment