A DEI-programok hanyatlása: Több mint politikai váltás?
A közelmúltban egymás után jelentették be nagyvállalatok – köztük a Facebook, a BlackRock, és az Apple –, hogy jelentősen leépítik vagy akár teljesen megszüntetik Sokszínűség, Egyenlőség és Befogadás (angolul DEI) programjaikat. A hír nemcsak üzleti, hanem politikai szempontból is rezonál: az Egyesült Államok polarizált közéletében a „woke kapitalizmus” elleni támadások és a várható republikánus politikai előretörés nyilvánvaló hatással vannak ezekre a döntésekre.
A DEI programok, amelyek célja a munkahelyi sokszínűség és befogadás előmozdítása, évek óta részét képezik a nagyvállalatok társadalmi felelősségvállalási stratégiájának. Mégis, a kötelező tréningek, érzékenyítő workshopok és szabályozások egyre inkább céltáblájává váltak egy szélesebb kulturális és politikai ellenállásnak. De tényleg csak politikai döntésről van szó? Vagy a probléma gyökerei mélyebben húzódnak?
A DEI programokat gyakran kritizálják mint a „progresszív elit” és a „woke ideológia” megnyilvánulását. Donald Trump elnöksége alatt, és különösen azóta, hogy várható a republikánus politikai visszatérés, ezek az eszmék a konzervatív politikai narratívák középpontjába kerültek.
A BlackRock, amely korábban a fenntarthatóság és a társadalmi felelősségvállalás élharcosa volt, már nem kíván a „woke kapitalizmus” vádjaival szembesülni. A Facebook és az Apple döntései mögött szintén felfedezhető az a félelem, és persze az igazodás, hogy a DEI programokat politikai támadásokra használhatják fel. Az eszmék, amelyek eredetileg a társadalmi egyenlőség előmozdítását célozták, mára polarizáló szimbólummá váltak.
De a DEI története engem azonban egy teljesen más, távoli élményre emlékeztet, amitől én nem tudok szabadulni.
Eszmék, amelyek karikatúrává váltak
Gyerekkoromban, a 80-as évek Magyarországán, mindenhol a „szocialista ember” eszményképe jelent meg. A tankönyvek, a politikai rendezvények, a vállalati brosúrák mind egy olyan embertípust írtak le, aki önzetlen, igazságos, művelt, és közösségi szellemben él. Az eszmék szintjén nem lehetett nem egyetérteni ezekkel az értékekkel – hiszen ki mondaná, hogy az igazságosság vagy a műveltség rossz?
Mégis, a valóságban ez az eszmény karikatúrává vált. A párthatározatokkal, kötelező irányelvekkel, merev bürokráciával és agyzsibbasztó rendezvényekkel, pol-beat gitározással, örsi gyűlésekkel próbálták „kinevelni” ezt az embertípust, amely azonban soha nem vált valósággá. Én nem tudom milyen lehetett ezek hangulata az 50-es, 60-as, 70-es években, de azt a saját bőrömön tapasztaltam, hogy 1980-tól felfelé ezeket a lózungokat az ember automatikusan ugorta át a szövegben és a rendezvényekre a csajok, a buli, a kaja, a táborozás miatt jártunk a pol-beat előadó alatt pedig már háttérben készülődő diszkópult felé tekergettük a nyakunkat.
Senki nem hitte komolyan, és a legtöbben inkább cinizmussal fogadták az erőltetett iránymutatásokat. Kísérteties, hogy ugyanez a mechanizmus figyelhető meg a DEI programok esetében is.
Valami itt nagyon félrecsúszik és amikor ezen szoktam gondolkodni akkor nagyon hamar nagyon mély rétegekben kötök ki. És ott a jelek szerint nincs baj ezzel a voluntarista erőszakkal.
A civilizációnk nem felismerésen (tanuláson), hanem kikényszerítésen (erőszakon) alapul.
Comments
Post a Comment